O nás
20.10.2004 World Experiment: maďarské balady
06.09.2004 World Fest: hudba i divadlo
28.08.2004 Grabštejn se chystá na Worldfest
03.06.2004 Boo předvedli jedinečný big beat
25.05.2004 WorldExperiment přiveze skupinu Boo
25.02.2004 Ridina Ahmedová přiveze do Liberce Hlasokraj
07.02.2004 Hudební World Experiment slavil
04.02.2004 World Experiment slaví druhé narozeniny
17.12.2003 Kapela Řemdih přiveze do Liberce gotické Vánoc
22.10.2003 Studiem zazní britské balady
08.09.2003 Grabštejnem zněla alternativní hudba
05.09.2003 Grabštejn hostí hudební festivalWorld Fest
24.06.2003 Havlovi prošli mystikou
03.06.2003 V Liberci zněly irské písně
19.04.2003 Tabulky se vrátily do Liberce
16.04.2003 Koncert kapely oživí sudičky či princezny
26.03.2003 World Experiment oživí Romové
01.03.2003 Kateřina Garcia vyučovala hudební zeměpis
26.02.2003 WorldExperiment přiveze Garciu
03.02.2003 Traband zahájil druhý rok World Experimentu
25.09.2002 Studio uvítá Krless
01.07.2002 Tam - Tam probudil v Liberci duch Ria
26.06.2002 Tam-Tam roztančí zahradu
04.06.2002 Neočekávaný dýchánek zaplnil liberecké studio
29.05.2002 Neočekávaný dýchánek z Prahy mísí žánry
25.04.2002 Zazní také irské písně
27.03.2002 Kapela V.R.M. zahraje svou baladickou hudbu
27.02.2002 V Experimentálním studiu zahrají Majerovy tabulky
02.02.2002 Konvrzek vycenil zuby
30.01.2002 WorldExperiment startuje Konvrzkem
15.10.2007 - JAN MIKULIČKA - str. 05
Do Liberce přijde Velká inventura
Dnes začíná týdenní festival experimentálního a nezávislého divadla. Nejvíc představení se koná v Městských lázních
Liberec - Velká inventura čeká tento týden obyvatele Liberce. Nejedná se ale o přejímku zboží, pod tímto názvem se skrývá festival experimentálního a nezávislého divadla, který začíná dnes a potrvá až do neděle. „Ohledně těchto divadelních směrů panuje v Česku pořád ještě jisté nevědomí. Říká se, že je to nesrozumitelná záležitost pro intelektuály, ale není to pravda. Záleží na úhlu pohledu. Obvykle se pak stane, že lidi se přijdou podívat a líbí se jim to,“ říká Jiří Vydra z agentury Štěk, která festival spolu s pražským sdružením Nová síť pořádá.
Dnes vše odstartuje akce na náměstí před libereckou radnicí. „Dali jsme happeningu pracovní název Obývák. Vytvoříme kreaci, ztvárňující vnitřní svět obyvatel Liberce,“ naznačil Vydra.
Zítra lze vyrazit večer na netradiční pohádku nejen pro děti do parku u libereckého muzea. „Vstup je zadarmo,“ upozornil Vydra.
Inaktes: Spiknutí v lázních
Středa přinese do lázní zvukově vizuální koláž tří tanečníků Orchestron. „Na scéně stane kromě tanečníků hardcore-symfonická kapela Orchestra, písničkářka Jana Vébrová a Irena a Vojtěch Havlovi. Každý muzikant bude napojen na svého tanečníka, rozhodně to bude zajímavá podívaná,“ slibuje Jiří Vydra. Ve čtvrtek se v lázních odehraje představení s hudbou a výrazovým tancem libereckých herců a tanečníků s názvem Inaktes. „Inaktes znamená Setkání. Minulý rok jsme jej uskutečnili na schodech místní knihovny na téma Co semůže stát v knihovně. Letos předvedeme motiv Spiknutí v lázních,“ upozornil jeden z aktérů, herec Marek Sýkora.
V pátek se v lázních v pořadu Ekran promítnou staré diapozitivy. „Autoři sbírali obrázky na bleších trzích a podobně. Z nich pak vytvořili příběh,“ líčí Dagmar Kantorková ze sdružení Nová síť.
V sobotu vše uzavře v lázních komediální představení o první sovětské kosmonautce Jak Valentina Těreškovová k cestě do vesmíru přišla. Přehlídka divadel se v Liberci koná již třetím rokem. „Obdobně jako minulý rok mohou diváci zhlédnout představení v unikátních prostorech starých secesních Městských lázní v Liberci, ale i v parku Severočeského muzea a na Benešově náměstí, kde se budou odehrávat happeningy. Poprvé se v rámci festivalu uskuteční semináře pro zájemce ve V klubu,“ zmínil Vydra.
Ještě loni se přitom akce konala na více místech. „Trochu jsme ten program zkrouhli, z organizačních, časových i peněžních důvodů. Lázně na sebe navíc potřebují upozornit a dokázat, že v nich může být také živo. Lidi budou sedět na představeních v bazénu nebo kolem něj, což může pro leckoho být zajímavá zkušenost. Rekonstrukce lázní pokračuje jen zvenčí, takže uvnitř můžeme klidně být,“ doplnila Štěpánka Kašparová z agentury Štěk.
Na letošní festival přispěl liberecký magistrát a ministerstvo kultury. Za vstupenky na jednotlivé programy zaplatí dospělí sedmdesát korun, studenti mají lístky o dvacetikorunu lacinější. Podrobnosti o Velké inventuře jsou na webové adrese www.velkainventuraliberec. cz.
Kromě Liberce mohli lidé letos Velkou inventuru vidět také v Plzni, Hradci Králové, Opavě, Uherském Hradišti, ve Dvorku u Přibyslavi, Jihlavě a Českých Budějovicích.
***
* Velká inventura
Pondělí 15. října
Happy City 14.00
Divoptáci 20.00
Úterý 16. října
Baba Yaga 20.00
Středa 17. října
Orchestron 20.00
Čtvrtek 18.října
Promítání animovaných filmů 17.30
Inaktes 20.00
Pátek 19. října
Ekran 20.00
Sobota 20. října
Výletnice 20.00
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
16.10.2007 - (jan) - str. 02FOTO - Herci seděli na záchodě i u televize
Foto popis| Liberec - Muž ve vaně, dívka v posteli, lidé na toaletě i v obývacím pokoji byli včera odpoledne k vidění na libereckém náměstí Edvarda Beneše. Neobvyklý happening kolemjdoucí lidi upozorňoval, že v Liberci právě začíná festival
Foto popis| experimentálního a nezávislého divadla Velká inventura. „Dali jsme happeningu pracovní název Obývák. Kreace ztvárnily vnitřní svět obyvatel Liberce,“ naznačil za pořadatele Jiří Vydra.
Foto autor| FOTO: MAFA - BOŘIVOJ ČERNÝ
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 28.08.2007 - (jho) - str. 04
Worldfest zveřejnil program
Grabštejn - Konečnou podobu svého programu zveřejnil festival alternativní a etnické hudby Worldfest, který proběhne od 7. do 9. září na hradě Grabštejn u Chotyně. Letošní ročník představí tradičně špičku domácí alternativní hudební scény, nebudou chybět ani hosté ze zahraničí, divadla nebo filmové promítání.
„Vzhledem k tomu, že první zářijový víkend bývá nabitý hudebními akcemi, jsme letos posunuli festival o týden dozadu,“ řekla pořadatelka Štěpánka Kašparová. Worlfest začne i letos na náměstí v Hrádku nad Nisou, kde pod širým nebem uvidí lidé alternativní představení Čamburína. Páteční Magické komnaty na Grabštejně pak slibují skupiny Radio Ivo, Yellow Sisters nebo oblíbený Traband.
Sobotní dopolední program přinese výrazné postavy naší alternativní divadelní scény Štefana Capka a Petra Nikla. Během sobotního odpoledne a večera se mohou návštěvníci těšit například na objev brněnské hudební scény Květy, skvělé sušické duo Orchestra, které udivuje skvělou kombinací houslí a bicích nástrojů, souznění Petra Filáka, Ridiny Ahmedové a amerických Hearn Gadbois nebo Činnu, která kWorldfestu již několik let neodmyslitelně patří. Vrchol večera pak obstará divoká parta Ahmed má hlad.
Festival pokračuje také v neděli zhruba do patnácté hodiny. Na Grabštejně se představí divadlo Krtek, tedy liberecký herec Mára Sýkora a jeho Cirkus plný pohádek a na závěr vynikající bubeník a perkusionista Jarda Kořán. Vstupenka na páteční program stojí 160 korun, lístek na celý festival pak přijde návštěvníky na 290 korun.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
07.09.2007 - JAN MIKULIČKA - str. 04
Začíná pátý World Fest
Hrad Grabštejn hostí tradiční festival nezávislé a etnické muziky. Začíná dnes a potrvá do neděle
Grabštejn - Začínalo to celé jako malé setkání přátel alternativní muziky, postupně se ale zrodil vícedenní festival.
Pátý ročník přehlídky nezávislé a etnické hudby World Fest se koná na hradě Grabštejn nedaleko Hrádku nad Nisou již tento víkend. Začíná dnes a potrvá až do neděle.
„Zaměřujeme se na nekomerční a velice málo medializovanou alternativní a etnickou hudbu a na scénu nezávislého divadla. Součástí programu je také promítání studentských filmů v hradní konírně, workshopy a divadla nejen pro děti,“ prohlašuje jeden z pořadatelů Jiří Vydra.
Organizátoři World Festu se pyšní tím, že i přes stále bohatší program skýtá festival spíše rodinnou atmosféru a nemění se v masovou akci s přehršlí kapel a doprovodných atrakcí.
„Řekl bych, že každým rokem se čím dál víc vzdalujeme od toho klasického pojetí hudebního festivalu, kdy člověk jen stojí na jednom místě, kouká na koncerty a lije do sebe jedno pivo za druhým,“ soudí Vydra.
Začíná se v Hrádku na náměstí
Dnes ve 20 hodin odstartuje letošní oslavu muziky na náměstí v Hrádku nad Nisou představení Čamburína pouličního Cirkus Sacra. Zbytek pátečního programu, který se bude odehrávat na hradě, nese název Magické komnaty. „Koncerty proběhnou v komornějším duchu, v různých místnostech hradu a s minimálním nazvučením. Každý koncert bude v jiné místnosti a diváci za nimi budou putovat hradem,“ objasnila Vydrova spolupracovnice Štěpánka Kašparová.
V 19.00 v Rytířském sále vystoupí hudební seskupení Mezi vlkem a o hodinu později na zámecké půdě následuje performerská rozhlasová improvizace Radio Ivo. Ve 21.00 nastoupí v Rytířském sále ženský multižánrový soubor Yellow Sisters.
V deset večer zatančí na velkém nádvoří Alena Dittrichová na hudbu Petra Soudka ze skupiny Činna a Vojtěcha Havla. Horní nádvoří ve 23 hodin obsadí oblíbený Traband a o půlnoci čeká na zahradě návštěvníky hudební jam s irskou hudbou v podání Irish Party.
Sobotní program startuje v 11.00 na horním nádvoří vystoupením klauna Štefana Capka a kejklíře Lukáše Vláčila. Po polední vernisáži výstavy a zahájení workshopů vystoupí ve 12.30 Létající divadlo na kolečkách občanského sdružení S(c)hody.
V jednu zahraje na velkém nádvoří Petr Nikl s dětským sborem Lakomé Barky a pak bude na horním nádvoří k vidění pouliční divadlo na motivy comedie del´ arte s názvem Amore Mio.
Po bloku skupiny Tua Borta, který začne ve 14.30 na velkém nádvoří, se mohou lidé přemístit na hradní půdu - od 15.30 se tam koná taneční představení S kůží na trh. Od půl páté do osmi večer hostí různá místa Grabštejna koncerty Květů, trojice Petr Filák, Ridina Ahmed a Hearn Gadbois, Orchestry, Peregrin a Činny.
V devět večer lze na půdě zhlédnout punkovou pantomimu dua komiků Metamorphósis Famfuláre a od 22 hodin do půl jedné ráno vystoupí němečtí Mesinke, Peregrin, Ahmed má hlad a Tiditade.
V neděli už bude program kratší. Od 11 hodin sehraje člen libereckého Naivního divadla Marek Sýkora na horním nádvoří pásmo improvizovaných pohádek. V poledne pak muzikant a vynálezce hudebního nástroje Orloj snivců Jaroslav Kořán letošní Worldfest v hradním mázhausu uzavře.
Za vstupenku na páteční program zájemci zaplatí 160 korun, lístek na celý festival vyjde na 290 korun. Kdo chce, může přespat ve stanovém městečku vedle parkoviště pod hradem anebo v sokolovně v blízké Chotyni, zhruba dvacet minut chůze od hradu po vyznačené cestě. Ubytování na jednu noc stojí 30 korun, na dvě noci 40 korun.
Foto popis| ČINNA NA VELKÉM NÁDVOŘÍ. Skupina Činna vystoupí naWorld Festu v sobotu od 20 hodin na Velkém nádvoří. Pátý ročník přehlídky nezávislé a etnické hudbyWorld Fest na hradě Grabštejn nedaleko Hrádku nad Nisou však startuje již dnes.
Foto autor| FOTO: MAFA - BOŘIVOJ ČERNÝ
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10.09.2007 - JAKUB HORA - str. 05World Fest: pohoda na hradě
Grabštejn - Příjemná, takřka rodinná atmosféra vládla na letošním festivalu Worldfest, který proběhl o víkendu na hradě Grabštejně u Chotyně. Přehlídka, která nabízí to nejzajímavější z domácí etnické a alternativní hudby, pozoruhodná divadelní představení nebo nezávislé filmy, vstoupila letos do jubilejního pátého ročníku. Třebaže po většinu festivalu skrápěl návštěvníky drobný déšť, posluchačům smutné počasí na náladě neubralo.
„Na hrad dorazilo během festivalu kolem šesti set lidí, což je vzhledem k počasí velmi slušný počet,“ uvedla pořadatelka Štěpánka Kašparová. „I tak se ale festival neobejde bez sponzorů.“
Činna hrála možná naposledy
Worldfest zahájily v pátek tradičně Magické komnaty, program, v rámci kterého vystupují umělci v různých koutech hradu. Návštěvníci si užili například hereckou rozhlasovou improvizaci Radio Ivo, povidlové písně do větru Mezi vlkem nebo oblíbenou českou kapelu Traband.
Hlavní program čekal na návštěvníky v sobotu odpoledne. Z divadelní tvorby zde představil přední alternativní scénograf a herec Štefan Capko klauniádu a žonglování, za pozornost stálo i Létající divadlo na kolečkách Marka Sýkory. „Jde o herecký projekt s postiženými dětmi. Na Grabštejně viděli návštěvníci pouze ukázku.
Skutečnou premiéru má představení v listopadu v Malém divadle. V prostorách půdy si lidé užili také punkovou pantomimu Metamorphosis Famfuláre.
Hudebně divadelní produkci s dětským sborem předvedl na festivalu jedinečný Petr Nikl. Pozoruhodné spojení houslí a bicích přivezla na hrad sušická Orchestra. Alternativní Činna, která se pohybuje na pomezí rocku a šansonu, zde odehrála možná svůj poslední koncert. „Skupina ohlásila, že končí, poté co odjede slíbené festivaly,“ dodala Kašparová. „Činna odehrála skvělý koncert, lidé se výborně bavili.“
Sobotní koncert uzavřel německý klezmer band Mesinke a následně dva domácí soubory, divoký Ahmed má hlad a v afrických rytmech pak kapela Tiditade.
Příjemnou atmosféru dodaly festivalu také doprovodné akce a exotické pochutiny, které byly k mání na zahradě hradu. „Zašli jsme do čajovny, dali jsme si i vegetariánské pochoutky. Vykovali jsme si vlastní šperk, noc jsme strávili v útulné sokolovně, prostě moc příjemný víkend,“ svěřil se návštěvník Jakub Línek z Jablonce nad Nisou.
Festival Worldfest skončil v neděli odpoledne, kdy na hradě představili svou show bubeník Jarda Kořán a Divadlo Krtek.
Foto popis| ETNO. V rytířském sále hrál americký perkusionista Hearn Gadbois.
Foto autor| FOTO: MAFA - BOŘIVOJ ČERNÝ
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
WorldExperiment startuje KonvrzkemLiberec - Večerem Jiřího Konvrzka otevře dnes agentura Štěk v libereckém Experimentálním studiu cyklus koncertů okrajové hudby, nazvaný WorldExperiment. Ten vystřídá předchozí sérii jazzových vystoupení, na niž do stejného klubu chodili hudební fanoušci celé tři roky. "Jeho hudba se nedá zařadit do nějakého konkrétního žánru. Spojuje v sobě něco z Vaška Koubka, něco z heavy metalu a něco i třeba z kramářských písní," prozradila za organizátory Štěpa Kašparová. "K tomu píše výborné texty." Osobitost Konvrzkových textů prozrazuje už letáček ke koncertu - "Milan s dlouhým lanem / vydal se ke knedlíkům zadem / a sako děrují moli / dmoll, emoll, bmoll..." Jiří Konvrzek má za sebou už dvě alba, jedno sólové a druhé spolu se svou kapelou Třetí zuby. S ní ostatně také vystoupí dnes v Experimentálním studiu. "Nejvíc se proslavil na festivalu alternativní hudby, nazvaném Litoměřický kořen," podotkl šéf Experimentálního studia Pavel Havlík. "K tomu je častým hostem pražských alternativních scén. Je to nesporně velice osobitý muzikant. Proto jím zahajujeme WorldExperiment." Koncert začíná o půl osmé večer.
Konvrzek vycenil zubyLiberec - Novou sérii pořadů WorldExperiment zahájil ve středu v sále libereckého Experimentálního studia samorost české hudební scény Jiří Konvrzek. Třebaže pořadatelé slibovali při přípravě cyklu zejména kapely ovlivněné etnickou hudbou, Konvrzek návštěvníkům spíše předvedl, jak vypadá česká alternativa. Jiří Konvrzek vystoupil v Liberci se skupinou Třetí zuby. Jedinečný český muzikant se proslavil zejména nápaditou hrou na různé hudební nástroje, kterou spojuje s osobitým zpěvem připomínajícím spíše recitaci. Také v Experimentálním studiu překvapil Konvrzek posluchače svými neobvyklými instrumentálními vynálezy, které si sám doma vyrábí. "Tvořit nové hudební nástroje je můj koníček," svěřil se muzikant. "Vezmu třeba krk od kytary a k němu vyřežu hranaté tělo. Nebo jsem si vyrobil speciální mini soupravu na bicí. Tu ovládám nohama, zatímco hraji na mandolínu." Během koncertu tak Konvrzek vytáhl na scénu přes deset nástrojů, přičemž nechyběla dvoukrká kombinace mandolíny a kytary, nástroj na pomezí houslí a violoncella, trubka, plechová zdrobnělina hlásné trouby či píšťalka. Ve všestranném umění drželi s Konvrzkem krok i ostatní muzikanti, kteří ovládali kytaru, basu i bicí nástroje. "Tvorba Třetích zubů není jen o hudbě," dodal Pavel Havlík z Experimentálního studia. "Je to jedinečný projev, který na naší hudební scéně jinak těžko najdete." Při koncertě Jana Konvrzka si mnozí posluchači vzpomněli na počáteční vystoupení skupin Z kopce a Jablkoň. Kapela téměř opustila písňovou formu a ctila spíše harmonie než melodie. Hudební koláž, ve které se mísily vlivy lidové hudby, country, big beatu a jazzu, prokládal Konvrzek originálními texty, ve kterých bezmála vyprávěl lidem příhody, které život může člověku přinést.
V Experimentálním studiu zahrají Majerovy tabulkyLiberec - Kapela Majerovy brzdové tabulky, která hraje alternativní muziku, přijede dnes večer už po několikáté do Liberce. Vystoupí jako druhá skupina nového cyklu WorldExperiment ve zdejším Experimentálním studiu. "Tabulky sem jezdí docela často, asi tak jednou za rok. Přesto jsme je pozvali do našeho WorldExperimentu. Svou keltskou muzikou, bájnou a mystickou, se do skladby koncertů celého cyklu dobře hodí," vysvětlila za pořádající agenturu Štěk Štěpa Kašparová. "Řekli jsme si se šéfem Experimentálního studia, že si uděláme radost. Tabulky už mají v Liberci své posluchače. Snad jako jedna z kapel WorldExperimentu přilákají i další." Koncert začíná o půl osmé večer.
Kapela V.R.M. zahraje svou baladickou hudbuLiberec - Svou baladickou hudbu, která boří hranice stylů, představí dnes od 19.30 v libereckém Experimentálním studiu v rámci projektu WorldExperiment trojice muzikantů, sdružená ve skupině V.R.M. "Kapelu tvoří Vladimír Václavek, Miloš Dvořáček a René Pařez. Počáteční písmena jejich jmen zároveň dala kapele její název," sdělil za pořadatele Jiří Vydra. Podle něj se jedná o setkání tří výrazných osobností české nezávislé scény. "Nejzajímavějším členem skupiny je bezesporu kytarista, basista a zpěvák Vladimír Václavek. Účinkoval v mnoha alternativně zaměřených skupinách a spolupracoval s Ivou Bittovou, s níž vydal album Bílé inferno. Kromě V.R.M. působí ještě třeba v projektu Rale, kde hrají i asijské hudebnice," vypočítává Vydra. Ani jeho spoluhráči nejsou v oblasti české alternativní hudby neznámými osobami. Bubeník a perkusionista Miloš Dvořáček hraje v kapele Druhá tráva a kytarista René Pařez upoutal svou výraznou hrou například na hudbě k filmu Kytice. "Jejich společná tvorba je určena vnímavým posluchačům. Jsou to silné písně s poetickými texty, které se týkají lidského života od dětství až po smrt," poznamenal Vydra. Během koncertu mohou diváci v soutěži získat vstupenky na další pořad WorldExperimentu, kterým bude 25. dubna koncert mezinárodní kapely Dún an doras. "V jejím středu působí hudebníci z Irska. Kapela hraje zejména irské balady," dodal Vydra.
Zazní také irské písněLiberec - Irské lidové písničky obohacují svými osobitými vylepšeními a úpravami členové kapely Dún an Doras. Dnes od 19.30 pokračuje jejich vystoupením v restauraci Terasa v Lidových sadech série koncertů WorldExperiment. "Původně jsme plánovali uspořádat tento koncert, stejně jako všechny ostatní, v Experimentálním studiu. Hudba Dún an Doras je však natolik postavená na rytmu, že doslova nutí obecenstvo k tanci. A pouze v Terase se nabízí případným tanečníkům dostatek prostoru," vysvětlil za pořadatele Jiří Vydra. Skupina Dún an Doras vznikla před pěti lety. Tehdy ji částečně tvořili Irové. Dnes již v jejích řadách nezastupuje Irsko nikdo. "V průběhu doby došlo k mnoha personálním obměnám. Jeden čas se v kapele objevil dokonce kytarista skupiny Plastic People Of The Universe Josef Janíček," dodal Vydra. Současnou sestavu Dún an Doras tvoří zpěvačka Káťa Garcia, basista, kytarista a hráč na bouzouki a low whistle René Starhon, perkusionistka Kristýna Kyndlová, houslista Dan Malczyk, flétnista Radvan Markus a kytarista Petr Košumberský. "Právě Košumberského irské kytarové ladění do značné míry ovlivňuje celkový zvuk skupiny. Jeho struny jsou naladěné do úplně jiné tóniny, než je v Čechách zvykem. Používání různých perkusí a neobvyklých doprovodných nástrojů, jakými jsou například bouzouki a timbales, zase posunuje tvář kapely směrem k etnické hudbě, " vysvětlil Vydra. Skupina již vydala jedno CD, nazvané Bossa Nudski a postupem času stále více směřuje k hraní vlastních písniček. Pilně koncertuje při různých příležitostech, třeba na hradech a zámcích. "Zanedlouho po zdejším vystoupení zahrají také na festivalu keltské kultury Beltine na hradě Valečov," dodal Vydra.
Neočekávaný dýchánek z Prahy mísí žánryLiberec - Všechny příznivce vzájemného míšení hudebních žánrů potěší dnešní pokračování série koncertů WorldExperiment. V 19.30 v Experimentálním studiu vystoupí pražské seskupení Neočekávaný dýchánek. "Pokud nám ale počasí bude přát, uskutečníme koncert v altánu na zahradě Lidových sadů," podotkl za pořadatele Jiří Vydra. Neočekávaný dýchánek je podle Vydry skupinou, která se nebrání žádnému hudebnímu stylu. "Jeho členové považují tuto kapelu za pražskou odpověď na world music, obohacenou o prvky balkánského folkloru a židovského klezmeru. Hrají lidové písně v téměř punkové rychlosti," konstatoval Vydra. "Muzikanti mají také velmi vřelý vztah k restauračním zařízením a proto v jejich tvorbě nechybí ani odezvy hospodských odrhovaček."
Neočekávaný dýchánek zaplnil liberecké studioLiberec - Pestrou hudební smršť předvedl nedávno před zaplněným sálem Experimentálního studia květnový host pořadu WorldExperiment, pražská hudební skupina Neočekávaný dýchánek. Během koncertu měli posluchači možnost okusit snad všechny druhy hudby, na které si jen lze vzpomenout. Ještě čtvrt hodiny před zahájením koncertu to vypadalo, že mnoho lidí nepřijde. Pak se však najednou dovnitř vevalil dav diváků a postupně obsadil téměř všechna místa v sále. "Je skvělé, že i tak náročná hudba, jakou tato skupina produkuje, si najde tak početný okruh příznivců," radovala se Štěpánka Kašparová z pořádající agentury Štěk. Krátce před tři čtvrtě na osm zazněly tóny první písničky. Na jevišti se tísnilo všech osm členů souboru a v písničkách s lakonickými názvy Nimrod, Blondýna, Štika, nebo Mraky předvádělo osobitou směs lidových písní, folklorních motivů, hospodských halekaček a punkrocku. Zpěvačka k tomu syrovým hlasem deklamovala slova. Občas se však oprostila od melodie a nespoutaně vyzpívávala texty o vztazích mezi muži a ženami, o hospodách i o životních strastech a nelehkém údělu obyčejných lidí. O pestrý hudební podklad k jejím vokálům se starala rytmická sekce ve složení kytara, kontrabas a sporá bicí souprava. Doplňovali ji hráči na akordeon, efekty zkreslenou mandolínu, trubku, klarinet a saxofon. "V životě jsem neslyšel tak barvitou hudbu. Chvílemi mi to připomíná muziku k filmu, jindy zase jazzový jam-session," konstatoval jeden z nadšených fanoušků. " Sladit k sobě tolik nástrojů, aby zněly, to je opravdu umění," dodal. Hudebníci navíc dokazovali svou vyspělost plynulým střídáním lichých rytmů se sudými a vyvinutým citem pro dynamiku. "Máme rádi taneční rytmy, takže základ některých skladeb tvoří tango nebo čača. A co se dynamiky týče, je přece muzikantská slušnost ztišit ostatní nástroje, když někdo hraje či zpívá sólo," vysvětlil bubeník Petr Kadaník. Na hudebnících bylo znát, že je koncert baví. Kytarista a kontrabasista se neustále kývali do stran, hráč na akordeon, který si občas na krk nasadil kytaru, cupital po malém pódiu drobnými krůčky a chvílemi poskakoval. Během vystoupení na sebe muzikanti navzájem pokřikovali legrácky a neustále se něčemu smáli. "Živé hraní je fantastický pocit. Spoustu písniček hrajeme tak rychle, že nás to doslova nutí sebou házet. Liberečtí diváci jsou navíc výteční, pozorně poslouchají a bouřlivě aplaudují. Je jen škoda, že nikdo netancuje. Kdyby se hrálo venku na zahradě, jistě by se lidé také rozhýbali," svěřila se zpěvačka a flétnistka Zuzana Hanzlová. Toho, že se koncert konal v sále, lituje i pořadatelka. "Počítali jsme s tím, že když bude hezky, zahraje skupina v altánu na zahradě Lidových sadů. Bohužel je tam velká louže a navíc je venku večer ještě zima," dodala Kašparová.
Tam-Tam roztančí zahraduLiberec - Prosluněnou taneční hudbou Jižní Ameriky a Afriky ožije dnes zahrada Lidových sadů. V 19.30 zde totiž začíná další pořad z cyklu WorldExperiment. Tentokrát si pořadatelé pozvali pražské hudební uskupení Tam-Tam Orchestra. "Tato skupina je jednou z českých špiček v jižní taneční hudbě. Její vedoucí Miloš Vacík je mezi českými bubeníky uznávanou osobností. Vyučuje hře na bicí i na perkuse. Hudební hvězdy si jej zvou na výpomoc do nahrávacích studií i na koncerty," uvedla Štěpánka Kašparová z pořádající agentury. Středeční koncert je již třetí zastávkou kapely v Liberci. Zdejšímu publiku se Tam-Tam Orchestra představili již dvakrát v rámci série koncertů, nazvané JazzExperiment. "Byly to jedny z našich nejúspěšnějších koncertů," vzpomíná Kašparová. Hrálo se tehdy v sále Experimentálního studia. Ačkoliv se tam běžně při koncertech netančí, muzikantům se podařilo mnoho posluchačů zvednout ze židlí a strhnout svou hudbou k rozmanitým tanečním kreacím." Nyní Kašparová doufá, že se počasí vydaří a koncert bude možné uspořádat venku, na zahradě. "Pro tuto skupinu je Experimentální studio příliš těsné. Věřím, že vystoupení v altánu pod stromy se pro jejich přírodní, živočišnou a nespoutanou hudbu více hodí. Často se totiž nechají unést rytmem hudby a sestupují z jeviště přímo mezi diváky. Obvykle při tom neustále tlučou do perkusí. Působí natolik přesvědčivě, že i sedící lidé si alespoň podupávají do rytmu. Zahrada se jim proto výborně hodí, místa na tanec je tam opravdu dost." Skupina doplňuje své koncerty také netradičním oblečením. "Vystupují ve volných, pestrobarevných oděvech. Ty připomínají atmosféru žhavého tropického podnebí," podotkla Kašparová. Tam-Tam Orchestra se v Liberci představí v rozšířené sestavě. Nyní tvoří skupinu celkem pět muzikantů. Rytmická sekce se rozrostla o kytaristu Jakuba Hlobila a kontrabasistu Petra Tichého, přibyla i zpěvačka Tereza Petrášová. "Jejich hudba je nyní pestřejší. Předtím kladli hudebníci důraz spíše pouze na rytmus. Ani moc nezpívali. Teď se jejich tvorba přece jen víc podobá písničkám," dodala Kašparová.
Tam - Tam probudil v Liberci duch RiaLiberec - Duch bájného Ria de Janeira probudil během svého vystoupení na zahradě Lidových sadů jedinečný soubor Tam - Tam Orchestra. Ve středu večer tak poslední předprázdninový WorldExperiment zavoněl atmosférou brazilských festivalů, samby, kubánských rytmů a africké hudby. "Tam - Tam už hraje v Liberci potřetí. Poprvé jsme ale přivezli program, v němž vedle bicích nástrojů zazní i kytara a kontrabas," svěřil se před koncertem kapelník a excelentní bubeník Miloš Vacík. "Při koncertech hrajeme na řadu originálních perkusí a bicích z Brazílie, Kuby a dalších latinských zemí. Vedle toho jsme si nechali vyrobit několik věrných kopií původních nástrojů z Afriky a Střední Ameriky." Tam - Tam Orchestra rozjeli svou latinskou jízdu před osmou hodinou klasickou batucadou. "To je ta slavná bubenická samba, kterou hrají sedm dní a sedm nocí na karnevalu v Riu," upřesnil Vacík. Čtveřice muzikantů a půvabná bubnující zpěvačka předvedli půlhodinovou smršť samby, během níž udávaly tempo dva obří brazilské bubny "surdy" a o barvu a pestrost se starali hráči na menší bubínky, zvonečky, píšťalku, trubky a dřívka. Bubenická samba se tak chvíli valila rychlostí známou z fotbalových utkání "kanárků", aby na chvíli zvolnila a nechala šumět a poskakovat pestrou škálu bubínků a hlasů, dokud se do hry opět nevložily "surdy" s příznačnými hromovými údery. "V den postupu Brazílie do finále fotbalového mistrovství světa jsme si nemohli lepší hudbu přát," řekl k tomu jeden z návštěvníků. Po rytmické rozcvičce se chopili muzikanti také harmonických nástrojů a zpěvačka Tereza Petrášová mohla zahájit vystoupení, při němž zavál do Liberce dech brazilských pláží, kubánských barů a afrických pralesů. Na řadu přišla samba Merenge, africká šestiosminová skladba Maracatu s africkými vokály a veselým pokřikem Ustumba Estabai, tedy věčná zábava, a hned poté vystřihl Tam - Tam Orchestra slavnou sambu Baija, při níž se roztančili první návštěvníci. Do latinské hudby přitom zpěvačka zapojila české texty a temperamentní hlas Terezy Petrášové zpíval o hudbě, tanci, slunci a nekonečných plážích. Tam - Tam Orchestra vystřídal snad všechny latinské styly. Kubánské reagge se proměnilo v další sambu, kterou následovaly skladby ve stylu cha - cha nebo rumba. Svižné rytmy karnevalů tak zněly v Lidových sadech až do nočních hodin
Studio uvítá KrlessLiberec - Koncertem hudební skupiny Krless, který začíná dnes v 19.30 v Experimentálním studiu, pokračuje série pořadů WorldExperiment. "Krless se zabývají interpretací evropské hudby z období vrcholného středověku," řekl Jiří Vydra z pořádající agentury. "Repertoár této skupiny obsahuje skladby, pocházející z celé Evropy - od Turecka přes Itálii, Německo, Francii až po Španělsko a Anglii. Nechybí ani několik českých melodií." Hudebníci hrají na kopie skutečných středověkých nástrojů, zhotovené podle dochovaných písemností. "Navíc se oblékají do dobových kostýmů," upozornil Vydra. Dnešní koncert nabídne i jednu novinku. "Aby byla atmosféra středověku ještě silnější, bude se prodávat nefalšovaná medovina," uzavřel Vydra.
Traband zahájil druhý rok World ExperimentuLiberec - Liberecký World Experiment vkročil do svého druhého ročníku a úvodní lednový koncert zahájil vskutku od podlahy. Pražská skupina Traband, původně bigbeatová formace, která později nahradila drsný zvuk kytar výhradně dechovou sekcí, aniž by přitom ztratila na své živelnosti, přivezla do Liberce směs české dechovky, židovského klezmeru, argentinského tanga nebo pražských odrhovaček. "Hrajeme sedm let. Od jednoduchého rock´n´rollu jsme se propracovali k bohaté kombinaci nástrojů, postavené na dechové sekci," uvedl lídr kapely Jaroslav Svoboda. Z bigbeatových nástrojů tak na pódiu zůstala Trabandu jen bicí souprava a poloakustická kytara. Hlavní slovo dostaly trumpeta, klarinet, tuba, banjo a baskřídlovka. Na koncertě to však nikomu nevadilo. "Naše hudba je pestrá. Spolupracujeme s česko-francouzským Divadlem Na voru a písničkářem Václavem Koubkem," dodal Svoboda. "Do Liberce jsme přivezli měsíc starou desku Road Movie." Nadhled a bohatý repertoár Trabandu předznamenala již úvodní skladba Sedm statečných trpaslíků, založená na hudebním motivu slavného westernu Sedm statečných. Na to navázala zlodějská odrhovačka Pět prstů a námořnická píseň Na širém moři - předělaný tábornický evergreen Jó, jó, to jsou věci. Další skladby Ponorná řeka a Kolotoč pak již plynuly do přeplněného sálu za úplného souznění s obecenstvem. Rytmy i pojetí komíhaly mezi tangem, reagge, waltzem, polkou či balkánskou taneční smrští, zaznělo country, flamengo i sladké milostné písně. Traband však na rozdíl od některých hudebníků z oblasti world music nepřebírá přímo konkrétní skladby, ale spíše jen jejich fragmenty. Z nich pak staví původní melodie, které nejenže srší nápady, ale jsou postaveny i na poetických a vtipných textech, očividně inspirovaných i Václavem Koubkem. Právě takový Traband se v Liberci představil. Sympatický koncert, který muzikanti zakončili za ryku posluchačů svými hity Evangelium podle Jarouše a Panenka Barbie a Marlboro man, tak ukázal, že v letošním World Experimentu lze očekávat vskutku silné dojmy.
WorldExperiment přiveze GarciuLiberec - Španělské balady, melodie z Makedonie a sefardské písně zazní dnes večer sálem Experimentálního studia. Začíná zde totiž další koncert ze série WorldExperiment. Se svou doprovodnou kapelou vystoupí zpěvačka Kateřina Garcia. Většina muzikantů včetně zpěvačky přitom na WorldExperimentu nehraje poprvé. "Tato sestava se částečně kryje se složením skupiny Dún an Doras, která zde účinkovala loni v dubnu. I sama Garcia v Dún an Doras zpívá," upřesnil za pořadatele koncertu Jiří Vydra. "Loni slavili Dún an Doras ohromný úspěch. Uvidíme, jak diváci přijmou samotnou Garciu." Garciina sólová tvorba se od Dún an Doras podstatně liší. "Dún an Doras se zaměřují zejména na irskou muziku - hrají skočné lidové písně a doplňují je vlastními úpravami. Skupina, která dnes zahraje, ale bere plnými hrstmi z hudebních kultur různých národů od Španělska až po Balkán," objasnil Vydra. "Tím naplňuje cíl WorldExperimentu - představit hudbu z celého světa." Po Garciině boku se dnes večer na jevišti objeví kytarista a zpěvák Predrag Djuronic, flétnista Radvan Markus, perkusionista a kytarista René Starhon a violoncellistka Lucy Filleryová. Stejně jako muzika, kterou produkují, i oni sami pocházejí z různých koutů světa. "Garcia je Španělka, kytarista Djuronic pochází z Makedonie, Lucy Filleryová je zase Angličanka," upozornil Vydra. Koncert Kateřiny Garcii začíná v 19 hodin.
Kateřina Garcia vyučovala hudební zeměpisLiberec - Seznámit se se starou lidovou hudbou Skotska, Irska, Bulharska, Jugoslávie, ale i se safardskými písněmi mohli návštěvníci středečního koncertu v rámci pořadu World Experiment. Hudební zeměpis sem přijela vyučovat zpěvačka španělského původu Kateřina Garcia se svou kapelou. Zprvu se zdálo, že lidé o koncert nejeví příliš zájem. Ještě asi čtvrt hodiny před začátkem hrála čtyřčlenná kapela proti divákům skoro přesilovku. Pak se ale sál zaplnil do posledního místečka. Publikum bylo stejně různorodé jako hudba, na kterou přišlo. Na pódiu čekalo na hudebníky pět židlí, mikrofony, violoncello, kytary a perkuse. "Dobrý večer, my vám zahrajeme takovou všehochuť z Balkánu," uvítala obecenstvo pár minut po půl osmé Kateřina Garcia. Zahájila tím bezmála dvouhodinový výlet po jižní Evropě, zpestřený občasnými výlety přes Doverskou úžinu. Světovou hudbu ten večer produkovala vpravdě mezinárodní společnost. Garciu doprovázel makedonský kytarista a zpěvák Predrag Djuronic, flétnista Radvan Markus, perkusionista a kytarista René Starhon a violoncellistka Lucy Filleryová z Anglie. V první polovině zněly vesměs písně z Jugoslávie a safardské melodie. "Ty pocházejí od Židů, kteří byli ve středověku vyhnáni ze Španělska," objasnila zpěvačka Garcia. Právě ona byla mezi muzikanty, kteří naprosto rezignovali na pódiovou show a naprosto se ponořili do hudby, tím nejvýraznějším zjevem. Na ulici by se za touto nenápadnou, tichou dívkou asi sotvakdo ohlédl. Zde si ale získala srdce publika svým ohromujícím, vroucným a dojímavým zpěvem. Sugestivně vyzpívávala příběhy nešťastně zamilovaných či texty o králích, v instrumentálních mezihrách zavírala oči a s blaženým výrazem rytmicky pokyvovala tělem. Druhou část koncertu zahájily lidové irské písně. Ne náhodou, vždyť Garcia i s některými muzikanty z kapely působí také ve skupině Dún an Doras, která se věnuje zejména hudbě z Irska. Za chvíli se ale hudebníci vrátili zpět k safardským písním a melodiím Bulharska, Makedonie či Černé Hory. Staré skladby přinesly i zajímavá srovnání: chvílemi bylo možné přesně určit, kterou hudbou se inspirovali někteří soudobí světoví interpreti. Rychlé bulharské instrumentálky s výraznou příčnou flétnou zněly navlas stejně jako folkrockové výboje Jethro Tull, jiná píseň, postavená na souhře kytary, violoncella a perkusí zase odkazovala na tvorbu dua Page a Plant. Sólování příčné flétny pak vyvolávalo vzpomínky na hity legendárních Mamas And Papas. "Současnou hudební scénu skoro nesledujeme - kromě třeba takového Stinga, Joni Mitchell nebo Lauryn Hill," svěřila se v zákulisí Garcia. Po více než dvou desítkách písní ohlásila zpěvačka poslední skladbu. Ani ona sama ale v tu chvíli ještě netušila, že skončit nebude tak snadné. Obecenstvo si vyžádalo jeden přídavek, pak druhý… a spokojené bylo až u třetího. Ten však stál za to. Garcia vyšla ze zákulisí sama, usedla na židli a začala bez jakéhokoliv hudebního doprovodu anglicky zpívat skladbu Na březích Nilu. Sál úplně potemněl, jen zpěvaččinu tvář ozařoval bodový reflektor a kdyby v přestávkách mezi slokami někdo upustil na zem špendlík, ozvala by se rána jako z děla. Byl to jeden z těch vzácných okamžiků, kdy člověku není zima a přesto mu naskakuje husí kůže. Konec dobrý, všechno dobré.
World Experiment oživí RomovéLiberec - Romská hudba z celého světa zazní dnes večer sálem libereckého Experimentálního studia. Série hudebních pořadů World Experiment, která prezentuje takzvanou světovou hudbu, představí romskou skupinu Bengas. "Diváci už mohli na World Experimentu slyšet hebrejské písně, španělskou, irskou i třeba balkánskou muziku. Soubor, který se věnuje romské hudbě, jsme tady ale ještě neměli," uvedl za pořadatele Jiří Vydra. Bengas mají podle něj posluchačům opravdu co nabídnout. "Jejich repertoár zabírá východniarské častušky, čardáše, písně Romů z Ruska i Maďarska, balkánský foklor i rytmy Arábie a Španělska," vypočítal Vydra. "Mimoto přebírají písničky od Gipsy Kings, Gorana Bregoviče, píšou si i vlastní skladby." Bengas se řadí k několika málo romským kapelám, které v Čechách působí. "Současnou hudbu českých Romů reprezentuje několik jmen: z nejznámějších je tady folkově laděný Točkolotoč ze Svitav, pražský Álom s tradiční cikánskou hudbou, a samozřejmě nepřehlédnutelná Věra Bílá, která se inspiruje prvky současného popu," připomněl Vydra. "Bengas jsou vedle nich kapela poměrně nová, jsou spolu teprve necelý rok." I za tak krátkou dobu však stačili muzikanti koncertovat na zajímavých místech. "Bengas se kromě tuzemských koncertů zúčastnili například zahraničních festivalů etnické hudby v Paříži a v Bretagni," podotkl Vydra. Kapelu Bengas tvoří kytarista a hráč na cimbál Vladimír Žabák Demeter, basový kytarista Martin Sivák, hráč na perkuse Miroslav Šisler a zpívající kytaristé Milan Demeter, Milan Horvát a František Červeňák. Koncert Bengas začne v půl osmé večer.
Koncert kapely oživí sudičky či princeznyLiberec - Princezny, sudičky a další bájné mystické postavy ožijí dnes večer v libereckém Experimentálním studiu. Koncertem jedné z nejznámějších českých alternativních kapel, Majerových brzdových tabulek, zde totiž pokračuje cyklus World Experiment. "Je to pro nás takový hudební svátek. Majerovy brzdové tabulky, někdy zkráceně nazývané MBT, jsou opravdovým klenotem české alternativy," raduje se pořadatel Jiří Vydra. "Vzbuzují jednoznačné reakce: posluchači je buď milují anebo nenávidí." Hudebně vychází kapela z keltské muziky. "Tvorba skupiny je ale ve skutečnosti daleko komplikovanější a sami kritici často nevědí, kam ji zařadit," upozorňuje Vydra. "Na klasické nástroje, jakými je violoncello nebo klarinet, často hrají s využitím velice nestandardních postupů." Osobitou hudbu pak doplňují nevšední texty. "Jsou to spíše jakési textové obrázky. Jejich autor Petr Linhart se inspiruje pověstmi a bájemi z různých krajů a obohacuje je výtvory své vlastní fantazie," upřesnil Vydra. Mnoho lidí upoutá již sám název kapely. "Majerovy brzdové tabulky je název prvorepublikového železničního předpisu, který sepsal železniční zkušební komisař Majer," vysvětlil Vydra. Historie skupiny se začala psát roku 1985. V současné sestavě, kterou tvoří zpěvačka Andrea Landovská, hráč na mandolínu, kytaru a citeru Petr Linhart, saxofonista a klarinetista Vít Kahle a violoncellista, houslista a baskytarista Antonín Bernard, spolu Majerovy brzdové tabulky hrají od roku 1991. Vydali alba Místa častých zjevení, Gabréta, Babí Jan a Ryba ryb. "Vyjíždějí hrát i do ciziny - zúčastnili se festivalů v Litvě či Belgii," uzavřel Vydra.
Tabulky se vrátily do LiberceLiberec - Další kolo odstartoval ve středu večer v libereckých Lidových sadech World Experiment, když po více než roce zopakoval pozvání kultovních Majerových brzdových tabulek. Shodou okolností dorazila mystická hudba pražské skupiny tak jako vloni za svitu úplňku. Stejně příjemný zážitek muzikanti připravili i během vystoupení. "Od loňského roku se toho zas tak moc nezměnilo. Přibrali jsme sice rytmickou posilu, ale bubeník Tomáš Makovský s námi hraje jen velké koncerty. Do komorní atmosféry Experimentálního studia jsme dorazili ve stejném složení jako posledně," svěřil se skladatel a kytarista Petr Linhart. "Každopádně mohu slíbit, že napříště, ať už tady nebo třeba na plánovaném festivalu Worldfest Grabštejn, se objevíme se zcela obměněným repertoárem. Větší roli by měla hrát právě rytmika. Nové skladby, které právě teď doděláváme, by mohly vyjít na počátku příštího roku." Repertoár koncertu vycházel z posledního vystoupení Majerových brzdových tabulek v Liberci. Petr Linhart se objevil nejdříve s citerou, aby ho později doplnili výtečný saxofonista a klarinetista Vít Kahle společně s osobitým houslistou a basistou Antonínem Bernardem. Tři muzikanti zahájili koncert instrumentálkou z nejstaršího world music alba kapely Gabréta Malvína z Bretaně. Poté, co před publikum nastoupila zpěvačka Andrea Landovská, rozezněly sál známé skladby Violeta, Černá pastýřka, Svantovit či Luční kostel. "Dnes se trochu více věnujeme písním z desky Ryba ryb, kterou jsme vloni lehce opomněli," dodal Linhart. Skupina tak provedla během dvouhodinového koncertu poezií i půvabnými melodiemi skladeb Pastýřský měsíc, Eliška a vítr, Kotys, Kruhy v polích, Abilunon a dalšími melodiemi na pomezí hudby, mystiky a magie. Muzikanti uzavřeli poprvé své vystoupení právě písní Rybou ryb. Posluchači poté nelibě nesli, že za večer nezaslechli ani notu z největšího hitu kapely Gabréta. Majerovy brzdové tabulky tak splnily přání obecenstva přídavkem a završily vystoupení další skladbou Místa. Koncert Majerových brzdových tabulek se tak stal příjemným zážitkem, který sice nepřinesl nic moc nového, avšak oprášil milé vzpomínky na loňské vystoupení. S kapelou se posluchači pravděpodobně opět setkají v září na Grabštejně při festivalu world music.
V Liberci zněly irské písněLiberec - Po více než roce zazněly opět libereckým Experimentálním studiem posmutnělé, ale i živější irské písně. Hudební projekt World Experiment přivezl pražskou hudební skupinu Dún an Doras. "Ta zde v rámci našeho cyklu vystupovala vloni v dubnu. Sklidila tehdy velký úspěch," uvedl za pořadatele Jiří Vydra. Protože bylo venku hezky, rozhodli se organizátoři namísto v sále studia uspořádat koncert na zahradě Lidových sadů. Nakonec se zde sešlo sto dvacet příznivců irské muziky. "Atmosféra byla jedinečná. Zahrada byla již krásně rozkvetlá, navíc v sále nemají ti, kteří rádi při hudbě tančí, zdaleka tolik prostoru," podotkl Vydra. Pod stromy se nakonec roztancoval početný hlouček diváků. "Když už bylo šero a Dún an Doras hráli rychlé písně, zdálo se, že zde tančí místní víly," prohlásil Vydra. Pomalé balady pak zase tanečníky zklidnily. "Při procítěném projevu zpěvačky Kateřiny Garcii lidé doslova nevnímali své okolí. Zejména muži se docela ponořili do hudby - měli oči jen pro zpěvačku a na partnerky, které seděly vedle nich, v tu chvíli dočista zapomněli," přiznal Vydra. Kapela hrála publiku až do pozdního večera. "Obecenstvo je nechtělo ani pustit z pódia," líčí Vydra. Samozřejmě nemohly chybět přídavky. "Jako první zaznělo flétnistovo balkánské sólo, doprovázené bubny. Poté se představila zpěvačka sama, jen s kytarou," dodal organizátor. V Liberci se představil i nový člen kapely - hráč na tabla, djembe a darbuka Jakub Severin. "Je to bezesporu talentovaný muzikant. V Dún an Doras působí teprve dva měsíce a zdá se, jako by tu byl odjakživa," svěřil se Vydra. "Hrál zvláštním stylem - neobvyklé zvuky, které se linuly z jeho podivných bubínků, připomínaly spíše nárazy o vodní hladinu, než zvuky obyčejných perkusí." Známou tváří pro místní hudební fanoušky je naopak zpěvačka Kateřina Garcia. "Nedávno se tu představila i se svým vlastním projektem, kapelou Garcia," připomněl Vydra. Dún an Doras zanedlouho dorazí na Liberecko znovu. Měli by vystoupit na chystaném hudebním festivalu World Fest. Ten se uskuteční na počátku září na hradě Grabštejně a přinese zejména koncerty alternativních skupin a projektů world music. "Kromě Dún an Doras se mohou fanoušci těšit třeba na kapely Traband, Majerovy brzdové tabulky anebo Činna," uzavřel Vydra.
Havlovi prošli mystikouLiberec - Krajinu zapomenutých národů, přírodní mystiky i křehké krásy každé částečky naší planety otevřeli ve čtvrtek večer v Experimentálním studiu Irena a Vojtěch Havlovi. Koncert, který se konal v rámci cyklu World Experiment, sice přilákal o něco méně návštěvníků, než bývá obvyklé na jiných vystoupeních, zato však nabídl komorní atmosféru souznění, kdy plynulý tok jedinečné tvorby Havlových vtáhl veškeré obecenstvo na cestu meditace a rozjímání. "Samozřejmě jsme si přivezli naše oblíbené violy gamba, kopie starých nástrojů se strunami z ovčích střívek," uvedl před koncertem Vojtěch. "Právě jedinečné vlastnosti těchto nástrojů nám dovolují experimentovat se zvukem, využívat rozličných technik hraní smyčcem i rukou tak, abychom co nejpřesněji mohli vyjádřit naše vnitřní pocity. Na výrobu takového nástroje se u nás čeká i osm let." Havlovi přivezli do Liberce svou zbrusu novou desku Tvá zlatá loďka. Právě z ní vybírali většinu skladeb pro čtvrteční koncert. "Ta deska je hodně barevná a bohatá. Vedle našich příznačných nástrojů, jako je viola, violoncello či klavír, tu zní i malá kapela, hoboj, trumpeta či klarinet. V Athénách jsme dokonce dotáčeli hlas vynikající řecké zpěvačky," podotkla Irena. Poté, co kolem osmé večerní rozezněl Vojtěch první tóny své violy, mohli návštěvníci koncertu postupně slyšet nové skladby Jako motýl na tvé dlani, Medvěd Míša, Jsem křehká nebo Na pláži. Samozřejmě se dostalo i na starší kousky Temně modré, Hvězda pomyranč, Ledová krůpěje medová, Malé modré nic a úžasné skladby pro gambu a skladby pro piano a violoncello. Koncert Havlových neměl příliš přestávek či pozastavení. Plynulý proud hudby se přeléval z pódia mezi posluchače a naopak. Návštěvník tak mohl mít pocit, že chvíli slyší trouby tibetských mnichů, které střídá oceánské didjeridoo, aby vše prostoupil zpěv ženských hlasů kdesi v afrických lesích a nad vším trylkoval pískot ptáků z amazonských džunglí. Chvíli nato Vojtěch do křehké Ireniny hry vložil řev a dusot zvířat savany nebo temný hlas zapomenutých bohů z nepoznaných světů. "Jde vlastně o jednotlivé motivy, které díky našim experimentům dokážeme na violy zahrát v desítkách variací. Třebaže člověk má pocit, že slyší několik hlasů, stále jde o dva nástroje," vysvětlil po koncertě Vojtěch. "Nás velmi přitahuje historie zapomenutých národů a lidí, kteří žili v souladu s přírodou. Proto hudba mnohým připomíná východní kultury či africké vlivy."
Grabštejn hostí hudební festivalWorld FestGrabštejn - Jeden z největších festivalů etnické a alternativní hudby se uskuteční zítra na zámku Grabštejn nedaleko Hrádku nad Nisou. Koná se letos poprvé, nese název World Fest a kromě hudebních souborů se zde představí i divadelní spolky a výtvarní umělci. "V Libereckém kraji se akcí, zaměřených na tento žánr, moc nekoná. Leda tak smržovský festival Eurion, ale ten se zase nespecializuje ryze na etno a alternativu," vysvětluje Štěpánka Kašparová z agentury Štěk důvody, které vedly ke vzniku festivalu. O festivalu rozhodli fanoušci Chystaný World Fest navazuje na cyklus pořadů World Experiment. Ten už od loňského ledna vždy jednou za měsíc představuje v libereckém Experimentálním studiu nějakou alternativní kapelu. "Pomocí různých anket jsme během jednotlivých koncertů zjišťovali, zda by návštěvníci tohoto cyklu měli o takový festival zájem. Potvrdilo se nám, že ano," říká Kašparová. Proto diváci na Grabštejně uvidí výběr těch nejlepších skupin, které se na World Experimentech objevily. "Navíc přijedou i ti hudebníci, které jsme zatím ještě do Experimentálního studia přizvat nestihli," upozornila Kašparová. Podle ní je prostředí zámku Grabštejna pro alternativně laděný festival dobrou volbou. "Už před lety jsme tu pořádali Kulturní léto a byli jsme spokojení. Navíc, ta hudba se sem hodí. Dobré je to, že nám kromě grabštejnského kastelána vyšli vstříc i představitelé měst Hrádku a Chotyně." Konvrzek, Dún an Doras i Traband Na nádvoří Grabštejna zazní první tóny ve 14.30. Až do osmi do večera se v hodinových koncertních blocích představí polští Rocal Fuza, písničkář Jiří Konvrzek, česko-francouzské těleso Bran a kapela Činna, tvořená českými a anglickými muzikanty. Po krátké, půlhodinové přestávce se pak na pódiu od půl deváté večer do jedné do rána vystřídají legendy české alternativy - Majerovy brzdové tabulky, Dún an Doras a Traband. "Celý program je laděný spíše pohodově, chceme, aby si každý návštěvník vybral z hudby to svoje. Na závěr to pak pořádně rozjede Traband," podotkla Kašparová. Návštěvníkům World Festu zahrají i divadla, která vystoupí na horním nádvoří zámku. Už v půl jedenácté dopoledne předvede divadlo Kordula pohádku Pták Žal, v jednu pak sehraje Plechovou pohádku. V deset večer se na horním nádvoří představí jihlavský spolek T.E.J.P. s nonverbálním představením Edisoni. Divadlo přijede ale i do Hrádku. "Chceme, aby něco z festivalu měli také Hrádečané," řekla Kašparová. Na místním náměstí uvidí lidé od 20 hodin inscenaci Cirkus Sacra divadla Draceana. V rámci večera zahraje před hrádeckým divadlem i dívčí houslové kvarteto z liberecké Základní umělecké školy Konstantin Flowers. Schodiště, které vede na horní nádvoří Grabštejna, navíc ozdobí během festivalu výtvarná díla. Ve 12 hodin se uskuteční vernisáž výstavy Barvy Dvanulanulatři. "Budou zde viset fotografie, obrazy a grafiky mladých umělců," objasnila Kašparová. Na své si na zámku přijdou i milovníci filmu. V přestávkách mezi jednotlivými koncerty se totiž během celé akce bude v grabštejnské konírně promítat český snímek Fimfárum a některé studentské snímky. Kdo bude chtít na festivalu přespat, může využít stanového městečka. To vyroste pod hradem a bude zde samozřejmě i možnost parkování. "Ubytování pod střechou nabízí i chotyňská sokolovna," uzavřela Kašparová.
Grabštejnem zněla alternativní hudbaGrabštejn - Procházku mnoha styly etnické a nezávislé hudby nabídl první ročník hudebního festivalu World Fest, který v sobotu zaplnil nádvoří zámku Grabštejna nedaleko Hrádku nad Nisou. Podle pořadatelů se hudební přehlídka nadmíru vydařila. "Na to, že to byl úplně první ročník, jsme s průběhem festivalu velice spokojení. Sešlo se tu asi tři sta diváků," přiznala Štěpánka Kašparová z agentury Štěk. I samotné kapely byly z atmosféry, která zde panovala, nadšené. "Třeba muzikanti z Činny a Majerových brzdových tabulek prohlašovali, že se jim tu líbilo víc, než na mnoha velkých, profesionálních festivalech," doplnil spoluorganizátor Jiří Vydra. Grabštejnem zněla hudba už od odpoledne. Oblečení v dobových kostýmech předvedli středověké melodie polští Rocal Fuza. Svůj um hrát na všechny možné nástroje zase prokazoval multiinstrumentalista Jiří Konvrzek. Následující interpreti, česko-francouzské uskupení Bran, pak pokřtili na festivalu své nové album. Publikum však stále zůstávalo trochu chladné. Vše se změnilo, až když se začalo stmívat a na pódium nastoupila sestava Činna. "Činna se ukázala jako opravdový objev. Ohlas, kterého se hudebníkům dostalo, nás docela překvapil," svěřil se Jiří Vydra. Závěr grabštejnské přehlídky pak patřil známým tvářím české alternativy. Před nádvoří předstoupili Majerovy brzdové tabulky, Dún an Doras a Traband. Lavice, které stály na kostrbatém dláždění, se doslova prohýbaly pod sedícími fanoušky. "Všechno jsou to kvalitní soubory. Traband, který festival uzavřel, to tady celé pěkně rozhýbal," poznamenal Vydra. World Fest ale nepřinesl jen hudbu. Na zámeckém schodišti se konala vernisáž výstavy mladých výtvarníků, v konírně se promítaly filmy a během celého festivalu hrály na horním nádvoří divadelní spolky Kordula a T.E.J.P. V rámci celé akce se večer hrálo divadlo i na náměstí v Hrádku nad Nisou. "Sešlo se tam asi tři sta lidí. To je fantastické," poznamenal Vydra. Další World Fest by se měl na Grabštejně konat zase za rok. "Grabštejnský kastelán i starostka Chotyně nás podpořili, zbývá tedy jen získat dost peněz," uzavřela Kašparová
Studiem zazní britské baladyLiberec - Po dvouměsíční prázdninové přestávce se do libereckého Experimentálního studia opět vrací tradiční hudební pořad World Experiment. Dnes večer zde zazní balady a melodie z Velké Británie v podání mladé českolipské písničkářky Věry Kláskové. V jejím programu, nazvaném The Songs Of British Isles zazní mimo jiné skladby Sally My Dear, Greensleaves, Sweet England či zasněná Scarborough Fair, jíž proslavila před lety dvojice Simon and Garfunkel. Koncert Věry Kláskové začne v Experimentálním studiu dnes v 19.30.
Kapela Řemdih přiveze do Liberce gotické VánoceLiberec - Stará hudba z období gotiky zazní dnes od 19.30 sálem Experimentálního studia v libereckých Lidových sadech. Poslední letošní koncert z pravidelného cyklu World Experiment představí českolipskou kapelu Řemdih, která připomene i melodie starých českých Vánoc. "Řada kapel tu vystoupila nejednou, ale Řemdih jsme v našem World Experimentu ještě neměli. Vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce, se to ale velmi hodí. Muzikanti totiž mimo jiné předvedou pásmo s názvem České gotické Vánoce," uvedla za pořadatele Štěpánka Kašparová z agentury Štěk. Tento program obsahuje české písně s vánoční tématikou. "Na koncertech se snažíme p